Colby, KS

Now: 72 °

Currently: Mostly Cloudy

Hi: 77 ° | Lo: 56 °

KSHSAA State Track To Go For Third Day

Ross VolkmerMay 25, 2019

WICHITA, KS — History was made on Saturday night at Cessna Stadium as KSHSAA officials decided to postpone the largest track meet in the nation for an unprecedented third day due to bad weather.  KSHSAA only got approximately a quarter of the meet done on Saturday, before consistent rain and wind caused officials to try and complete the track meet all on Saturday. And they came close only to have two and a half running events & four field events left to finish off on Sunday before lighting entered the area.

Sunday, all that is left is couple heats left of the upper division’s mens 200 meter dash, both boys & girls 4 x 400 meter relays as well as the 1A & 3A boys javelin, 1A girls discus and the 2A girls shot put.

At the end of the day Saturday, of the 99 northwest Kansas events that qualified, 34 of them had placed inside the top eight to claim a medal. But of the 34 only three were state champions: Colby’s Lara Murdock in the 3A 3200. Trevor Medina in the 1A 800 & Oakley’s 4×800 relay team made up of Kade Hemmert, Cody Zimmerman, Eric Cain & Wyatt Abell.

13 events from NW Kansas will look to complete the long weekend of track on Sunday. Oakley’s Ellis Slack & Colby’s Xavier Slaven in the Javelin. Wallace County’s Haylee Hennick & Victoria Springsteel as well as Rawlins County’s Kristen Beckman in the discus. Also, Oakley’s Liberty Booker in the Shot Put. Plus the 4 x 400 relay teams of Golden Plains, Wallace County, Rawlins County & Oakley girls. Oakley, St. Francis & Colby boys 4×400 teams too.

The meet will resume from point of suspension tomorrow at 10:00 AM in field events and 11:00 AM track events. Gates open at 8:30.

34 Area Events that have Medaled so far……

-Hoxie’s Emily Diercks in the 3200—3rd

-Hoxie’s Thaddeus Friess in the 3200—4th

-Hoxie’s Addison Campbell in long jump-7th

-Hoxie’s Jared Kennedy in High Jump-7th

-Hoxie’s Girls 4×800 relay-2nd

-Hoxie Boys 4×800 relay-3rd

 

-Oakley Boys 4×800 relay-1st

-Oakley’s Ethan Abell in the 100-7th

-Oakley’s Kade Hemmert in 300 hurdles-8th

-Oakley’s Jordyn Lowrie in High Jump—6th

-Oakley’s Danielle Allison in mile-7th

-Oakley’s Danielle Allison in 800-8th

 

-Colby’s Lara Murdock in 3200–1st

-Colby’s Girls  4×800 relay-4th

-Colby’s Aaron Kurth in Shot Put—3rd

-Colby’s Brysen Metcalf in 800-5th

 

-Wallace County’s Trevor Medina in 800-1st

-Wallace County’s Trever Medina in Triple Jump—5th

-Wallace County’s Trever Medina in Long Jump—3rd

-Wallace County’s Trevor Fischer in the 3200—3rd

-Wallace County’s Trevor Fischer in mile-3rd

 

-Quinter’s Connor Halves in High Jump—7th

-Quinter’s Evie Gruenbacher in Triple Jump-6th

 

-Golden Plains Kaycee Miller in Long Jump—6th

-Golden Plains Ashley Stoll in 400—8th

-Golden Plains Girls 4×100 relay–6th

 

-St. Francis boys 4×100–2nd

-St. Francis Jordan Raby in the 400—6th

-St. Francis Brady Dinkel in the 200—6th

 

-Brewster’s Zach Johnson in discus-5th

-Brewster’s Zach Johnson in Shot Put-7th

 

-Greeley County’s Fabel Yanez in the 3200–5th

 

-Cheylin Jacob Serrano in discus-8th

 

-Weskan’s Jenna See in Pole Vault—T-4th

 

FULL AREA ATHLETE’S RESULTS (*up to Saturday Night):

1A

Wallace County

-Lakin Perry took 15th in the 100. (13:47)

-Girls 4×100 relay team took 15th with a time of 53.76

Aubrey Kuhlman finished 15th in the 300 hurdles with a time of 52.29

-Leah Ayers tied for 13th in pole vault with jump of 8 feet even

-Trevor Fisher placed 3rd in the boys 2 Mile  (10:11)

-Trevor Fischer improved by one place from last year taking 3rd with a time of 4:33.

-Trevor Medina placed 5th in the triple jump (42-6.00)

-Trevor Medina placed 3rd in the long jump (20-8.75)

-Trevor Medina took 1st in the boys 800 (1:57)

Greeley County

-Lauren Crotinger placed 14th in the girls 2 Mile. (13:48)

-Fabel Yanez placed 5th in the boys 2 Mile. (10:30)

Golden Plains

-KayCee Miller took 6th in the girls Long Jump. (16–4.50 inches)

-Girls 4×100 relay placed in 6th with time of 51.81

-Ashley Stoll placed 8th in the 400 with a time of 61 seconds

-Mabel Lugo finished 12th in the 400 with a time of 63 seconds

-Brooke Stoll finished 9th in the 800 with a time of 2:32

-KayCee Miller finished in 15th place in the 200 with a time of 27.84

-Jacob Ritter finished 14th in long jump with a jump of 19-2.00

Quinter

-Evie Gruenbacher placed 6th in the girls triple jump with a jump of 34-6.25

-Evie Gruenbacher tied for 13th in girls Pole Vault with height of 8 feet even.

-Conner Havles placed 7th in the boys High Jump. (6–2)

Triplains

-Courtney Wright finished in 14th in the high jump. (4-10)

-Taylor Wright placed 15th in the boys High Jump.  (5–8)

-Shin-no-suke So-me-ya placed 12th in long jump. (39-10.75)

Cheylin

-Girls 4×800 relay took 13th with a time of 11:20

-Tyler Sabakta took 15th in the long jump. (38-10.00)

-Jacob Serrano placed 8th in the discus. (143-8 inches)

Brewster

-Zach Johnson placed 5th in the discus. (151-10 inches)

-Zach Johnson placed 7th in the Shot Put. (45-9.25)

-Colten Palmer finished with a time of 52.83 finishing 9th in the 400.

Rawlins County

-Brea Lankas took 10th in the girls Long Jump (15—10.5 inches)

-Kristian Beckman took 11th in Shot Put (33-7.75)

-Abby Singhateh took 13th in Shot Put (33-0.75)

-Porsha Binning finished in 14th place in the mile with a time of (6:10)

Amy Crouse finished 16th in the 300 hurdles with a time of 52.50

-Libby Mosley finished in 13th place in the girls triple with a jump of 32-8.75

St. Francis

-Girls 4×100 relay team took 16th with a time of 53.76

-Hannah Zimbal finished in 11th place with a time of 1:02

-Cody Baxter took 9th in the 110 High Hurdles missing the finals by one spot. (16.45)

-Shadyron Blanka took 14th in the long jump. (39-6.25)

-Boys 4×800 team placed 9th (8:51)

-Boys 4×100 team placed 2nd (44.50)

-Jordan Raby placed 6th in the 400 with a time of 52.1

-Cody Baxter in the 300 hurdles tripped on the second to last hurdle and ended up taking last with time of 47.83.

-Brady Dinkel placed 6th in 200 (23.25)

Wheatland-Grinnell

-Kirsten Schroeder took 12th in Shot Put (33-5 inches)

-Anna Godek took 12th place in girls triple jump with jump of 33 feet even.

-Isabella Ostmeyer finished 15th in the girls pole vault with a vault of 7-6.

Weskan

-Boys 4×800 team placed 12th (8:56)

-Zack Box placed 15th in 800 (2:08)

-Brylee Aldridge finished 16th in the 800 (2:43)

-Jenna See placed tied for fourth with a vault of 9 feet even.

2A

Hoxie

-Emily Diercks placed 3rd in the girls 2 mile (10:10)

-Addison Campbell took 11th in triple jump (32-7.75)

-Morgan Keith finished 12th in triple jump. (32-5.50)

Hoxie 4×800 (Baylee McKenna, Ayleen Dimas, Emily Diercks & Macy Schamberger) took 2nd with a time of 10:22.

-Addison Campbell in the long jump took 7th with a jump of 16-1.75 inches

-Jared Kennedy of Hoxie took 10th place in the 400 with a time of 53.08

-Thaddeus Friess placed 4th in the boys 2 Mile. (12:13)

-Jerad Kennedy placed 7th in High Jump (6-0)

-Harlan Obioha finished in 13th place in Discus (129-10)

-Boys 4×800 team of Gavin Tremblay, Logan Wiemer, Thaddeus Friess & Jared Kennedy took 3rd with a time of 8:31.

-Thaddeus Friess finished in 15th place in the mile with a time of 4:57

Oakley

-Danielle Allison placed 7th in the mile with a time of 5:36.

-Danielle Allison placed 5th in the 800 with a tie of 2:26

-Jordyn Lowrie placed 6th in the girls high jump. (5 feet even)

-Andelyn Johnson finished in 12th in the discus with a time throw of 101-03

-Boys 4×800 team of Kade Hemmert, Cody Zimmerman, Eric Cain & Wyatt A-bell are State Champions. (8:23)

-Ethan Abell placed 7th in the 100 Meter Dash. (11.39)

Oakley’s Kade Hemmert took 8th in the 300 hurdles (41.95)

-Cody Zimmerman placed 11th in 800 (2:06)

-Wyatt Abell placed 15th in 800 (2:09)

3A

Colby

-Lara Murdock (11:56) took first place in the girls 3200 and teammate Seanna Metcalf (12:45) took 9th. ***Murdock qualified in the mile but got sick and didn’t run.

-Colby’s 4×800 team (Larel Cates, Dani Schroder, Abbi Wetter & Jill Stephens) finished 4th with a time of 10:11. ***Colby did not have there best team out there due to sickness.

-Aaron Kurth threw a PR to place 3rd in the boys Shot Put. (50 feet, 4 inches)

-Colby’s 4×100 team took 13th place with a time of 45.23.

-Luis Madrid just missed a medal placing 9th in the 300 hurdles with a time of 41.62.

-Brysen Metcalf placed 5th with a PR time of 2:01

-Calvin Stapp took 12th in the 200 (23.40)

COMMENTS

STAY IN TOUCH!

GET OUR APP!

LATEST POSTS

With all the moisture Wes...
June 10, 2019Comments
Senator Moran pushes POTU...
May 28, 2019Comments
49 KS counties now a part...
May 28, 2019Comments
Heavy rain, flooding, a t...
May 21, 2019Comments

LATEST TWEETS

Read all tweets
© 2007 - 2019 - EEO  - KRDQ  - KXXX  - KLOE  - KKCI  - KWGB