40 Area Events Medal At State Track; 3 State Champs

Ross VolkmerMay 26, 2019

WICHITA, KS — It certainly took a lot longer that most had hoped or had anticipated but the KSHSAA State Track and Field Championships finally concluded on Sunday. It was the first time ever the KSHSAA had the event go into Sunday and was due to weather delays all three days, including a small hour one on Sunday.

But when it was all done 40 events from northwest Kansas ended up taking home medals for their efforts. And of the 40, three of them were state champions: Oakley’s 4×800 relay team of Kade Hemmert, Cody Zimmerman, Eric Cain & Wyatt A-bell won the 2A title with a time of 8:23. Colby’s Lara Murdock won the 3A girls 3200 run with a time of 11:56 and Wallace County’s Trevor Medina won the boys 1A 800 with a time of 1:57.

No team won a title but some of the top finishing teams were: Golden Plains girls in 1A taking 15th. Hoxie ladies tied for 17th in 2A & Colby girls placed 14th as a team. Oakley boys placed 12th & Hoxie tied for 19th in 2A. Colby boys placed 21st in 3A and St. Francis placed 12th. But one of the great stories of the weekend was from the Wallace County boys team who placed 6th in 1A with two athletes competing. Trevor Fischer & Trevor Medina combined to bring home five medals (1 Gold, 3 Bronze & and a 5th place) and score 32 points.

Some other interesting facts from the weekend were Wallace County & Oakley schools tied for the most medals won with seven each. And GWAC member Scott City won the 3A boys state title with 101 total team points, setting the state record for most points scored by a singe team.

AREA FINAL RESULTS BY SCHOOL

**Bold Italic = State Champion

*Italic = State Placers

1A

Wallace County

-Haylee Hennick placed 4th in girls discus with a throw of 117-06

-Victoria Springsteel placed 8th in girls discus with throw of 101-11

-Lakin Perry took 15th in the 100. (13:47)

-Girls 4×100 relay team took 15th with a time of 53.76

Aubrey Kuhlman finished 15th in the 300 hurdles with a time of 52.29

-Leah Ayers tied for 13th in pole vault with jump of 8 feet even

-Girls 4×400 relay finished in 14th with a time of 4:26.

 

-Trevor Medina took 1st in the boys 800 (1:57)

-Trevor Medina placed 5th in the triple jump (42-6.00)

-Trevor Medina placed 3rd in the long jump (20-8.75)

-Trevor Fisher placed 3rd in the boys 2 Mile  (10:11)

-Trevor Fischer improved by one place from last year taking 3rd with a time of 4:33.

Greeley County

-Lauren Crotinger placed 14th in the girls 2 Mile. (13:48)

 

-Fabel Yanez placed 5th in the boys 2 Mile. (10:30)

Golden Plains

Girl 4×400 relay took 2nd in the with a time of 4:09  *season best.

-KayCee Miller took 6th in the girls Long Jump. (16–4.50 inches)

-Girls 4×100 relay placed in 6th with time of 51.81

-Ashley Stoll placed 8th in the 400 with a time of 61 seconds

-Mabel Lugo finished 12th in the 400 with a time of 63 seconds

-Brooke Stoll finished 9th in the 800 with a time of 2:32

-KayCee Miller finished in 15th place in the 200 with a time of 27.84

 

-Jacob Ritter finished 14th in long jump with a jump of 19-2.00

Quinter

-Evie Gruenbacher placed 6th in the girls triple jump with a jump of 34-6.25

-Evie Gruenbacher tied for 13th in girls Pole Vault with height of 8 feet even.

 

-Conner Havles placed 7th in the boys High Jump. (6–2)

Triplains

-Courtney Wright finished in 14th in the high jump. (4-10)

 

-Taylor Wright placed 15th in the boys high jump.  (5–8)

-Shin-no-suke So-me-ya placed 12th in long jump. (39-10.75)

Cheylin

-Girls 4×800 relay took 13th with a time of 11:20

 

-Tyler Sabakta took 15th in the long jump. (38-10.00)

-Jacob Serrano placed 8th in the discus. (143-8 inches)

Brewster

-Zach Johnson placed 5th in the discus. (151-10 inches)

-Zach Johnson placed 7th in the Shot Put. (45-9.25)

-Colten Palmer finished with a time of 52.83 finishing 9th in the 400.

Rawlins County

-Brea Lankas took 10th in the girls Long Jump (15—10.5 inches)

-Kristian Beckman took 11th in Shot Put (33-7.75)

-Abby Singhateh took 13th in Shot Put (33-0.75)

-Porsha Binning finished in 14th place in the mile with a time of (6:10)

Amy Crouse finished 16th in the 300 hurdles with a time of 52.50

-Libby Mosley finished in 13th place in the girls triple with a jump of 32-8.75

-Kristian Beckman finished in 13th with a throw of 95-08

-Girls 4×400 team missed a medal taking 9th with a time of 4:18.

St. Francis

-Girls 4×100 relay team took 16th with a time of 53.76

-Hannah Zimbal finished in 11th place with a time of 1:02

 

-Boys 4×100 relay team placed 2nd (44.50)

-Boys 4×400 relay team placed 2nd (3:30)

-Jordan Raby placed 6th in the 400 with a time of 52.1

-Brady Dinkel placed 6th in 200 (23.25)

-Cody Baxter took 9th in the 110 High Hurdles missing the finals by one spot. (16.45)

-Shadyron Blanka took 14th in the long jump. (39-6.25)

-Boys 4×800 team placed 9th (8:51)

-Cody Baxter in the 300 hurdles tripped on the second to last hurdle and ended up taking last with time of 47.83.

Wheatland-Grinnell

-Kirsten Schroeder took 12th in Shot Put (33-5 inches)

-Anna Godek took 12th place in girls triple jump with jump of 33 feet even.

-Isabella Ostmeyer finished 15th in the girls pole vault with a vault of 7-6.

Weskan

-Jenna See placed tied for 4th with a vault of 9 feet even.

-Brylee Aldridge finished 16th in the 800 (2:43)

 

-Boys 4×800 team placed 12th (8:56)

-Zack Box placed 15th in 800 (2:08)

2A

Hoxie

Hoxie 4×800 (Baylee McKenna, Ayleen Dimas, Emily Diercks & Macy Schamberger) took 2nd with a time of 10:22.

-Emily Diercks placed 3rd in the girls 2 mile (10:10)

-Addison Campbell in the long jump took 7th with a jump of 16-1.75 inches

-Addison Campbell took 11th in triple jump (32-7.75)

-Morgan Keith finished 12th in triple jump. (32-5.50)

 

-Boys 4×800 team of Gavin Tremblay, Logan Wiemer, Thaddeus Friess & Jared Kennedy took 3rd with a time of 8:31.

-Thaddeus Friess placed 4th in the boys 2 Mile. (12:13)

-Jerad Kennedy placed 7th in High Jump (6-0)

-Jared Kennedy of Hoxie took 10th place in the 400 with a time of 53.08

-Harlan Obioha finished in 13th place in Discus (129-10)

-Thaddeus Friess finished in 15th place in the mile with a time of 4:57

Oakley

-Danielle Allison placed 7th in the mile with a time of 5:36.

-Danielle Allison placed 5th in the 800 with a tie of 2:26

-Jordyn Lowrie placed 6th in the girls high jump. (5 feet even)

-Andelyn Johnson finished in 12th in the discus with a time throw of 101-03

-Liberty Booker just missed a medal placing 9th in girls shot put with throw of 34-8.34.

-Girls 4×400 team just missed the podium with a time fo 4:20, placing 9th

 

-Boys 4×800 team of Kade Hemmert, Cody Zimmerman, Eric Cain & Wyatt A-bell are State Champions. (8:23)

-Boys 4×400 relay placed 4th with a time of 3:3.

-Ethan Abell placed 7th in the 100 Meter Dash. (11.39)

Oakley’s Kade Hemmert took 8th in the 300 hurdles (41.95)

-Cody Zimmerman placed 11th in 800 (2:06)

-Wyatt Abell placed 15th in 800 (2:09)

3A

Colby

-Lara Murdock (11:56) took first place in the girls 3200  ***Murdock qualified in the mile but got sick.

-Colby’s 4×800 team (Larel Cates, Dani Schroder, Abbi Wetter & Jill Stephens) finished 4th with a time of 10:11. ***Colby did not have there best team out there due to sickness.

Seanna Metcalf took 9th in 3200 with a time of 12:45.

 

-Aaron Kurth threw a PR to place 3rd in the boys Shot Put. (50 feet, 4 inches)

-Brysen Metcalf placed 5th with a PR time of 2:01

-Colby boys 4×400 relay team placed 6th with a time of 3:31.

-Colby boys 4×100 team took 13th place with a time of 45.23.

-Luis Madrid just missed a medal placing 9th in the 300 hurdles with a time of 41.62.

-Calvin Stapp took 12th in the 200 (23.40)

CATEGORIES :

COMMENTS

STAY IN TOUCH!

GET OUR APP!

LATEST POSTS

‘Big Boy’ Mak...
November 22, 2019Comments
Red Flag Warning In Effec...
November 9, 2019Comments
Blast of winter across Ka...
October 10, 2019Comments
New trade agreement with ...
October 9, 2019Comments

LATEST TWEETS

Read all tweets
© 2007 - 2019 - EEO  - KRDQ  - KXXX  - KLOE  - KKCI  - KWGB